DEKALOG RODZICA

DEKALOG MĄDREGO RODZICA

Pamiętaj, że czas poświęcony dziecku oraz autentyczne zainteresowanie jego sprawami, są
o wiele cenniejsze od drogiej zabawki, ubrania czy najbardziej atrakcyjnego prezentu.


NIE SKRACAJ OKRESU DZIECIŃSTWA przez ograniczanie dziecku czasu na zabawę, spotkania z kolegami, odpoczynek. To sprzyja zdrowiu i uspokaja psychikę. Zajęcia dodatkowe planuj
tak, by nie przeciążać ucznia nadmiarem obowiązków.DOSTRZEŻ I POCHWAL

- każdy oryginalny pomysł dziecka – to je zachęci do twórczej pracy. Krytykuj oszczędnie
i zasłużenie.

-Unikaj porównywania do innych dzieci.


- STARAJ SIĘ JE UCZYĆ DOBRYCH, bezkonfliktowych relacji z rówieśnikami i osobami dorosłymi, pokazuj mu przykłady takich zachowań. Tłumacz, dlaczego tak właśnie należy się zachować.


-OKAZUJ MU, ŻE Z OPTYMIZMEM PATRZYSZ NA JEGO PRZYSZŁOŚĆ,zapewnij, że zawsze może na ciebie liczyć. Będzie czuło twoje psychiczne wsparcie i chętniej usłucha ewentualnych rad.


-NIE NISZCZ INDYWIDUALNOŚCI swojego dziecka, musisz zrozumieć, że jest ono odrębnym człowiekiem. Nie obarczaj go swoimi niezrealizowanymi marzeniami. To tylko tobie się wydaje, że wiesz lepiej, czego pragnie twoje dziecko. Zamiast zniechęcać je do realizowania własnych pragnień i planów, doradzaj, jak je urzeczywistnić, i staraj się mu w tym pomóc.

-UCZ DZIECKO,że nie zawsze musi być górą w kontaktach z innymi ludźmi. Wytłumacz, że lepiej być skutecznym, niż mieć przewagę.
-NIE WYRĘCZAJ GO WE WSZYSTKIM -musi doświadczyć na własnej skórze swoich wyborów i ich konsekwencji, nawet jeśli czasem są dla niego nieprzyjemne.-ZNIECHĘCAJ DO ŚLEPEGO ULEGANIA MODZIE- pokazuj, że prawdziwa atrakcyjność człowieka ma niewiele wspólnego z jego powierzchownością, a znacznie więcej ze sposobem bycia, kreatywnością, pogodą ducha, umiejętnością okazywania pozytywnych uczuć.

Przedszkolowo.pl logo